ඉඳිකටුවක් නොමැති කොරෝනා එන්නතක්! – AusLanka TV – Australian News for the Sri Lankan community

ඉඳිකටුවක් නොමැති කොරෝනා එන්නතක්!

ඉඳිකටුවක් නොමැති කොරෝනා එන්නතක්!

ඉඳිකටුවක් නොමැති කොරෝනා එන්නතක්!

A needle-free coronavirus vaccine!

ඉඳිකටුවක් නොමැති කොරෝනා වයිරස් එන්නතක් පිළිබඳ  ඕස්ට්‍රේලියාවේ නව පර්යේෂණ සිදුකිරීමට සූදානම් වේ. සිඩ්නි විශ්ව විද්‍යාලය සඳුදා නිවේදනය කළේ තමන් එන්නත් කිරීමේ විකල්ප ක්‍රමයක් ක්‍රියාත්මක කරන බවයි.

ඒවායේ විසඳුම පැච් (Patch) ස්වරූපයෙන් විය හැකිය. විශ්ව විද්‍යාලයේ වෛද්‍ය හා සෞඛ්‍ය පීඨයේ ප්‍රමුඛ පර්යේෂක මහාචාර්ය රේචල් ස්කින්නර් පැවසුවේ තාක්‍ෂණය තවමත් සංවර්ධනය වෙමින් පවතින බවයි. ඇය වැඩිදුරටත් පැවසුවේ එහි ඉලක්කය ප්‍රතිග්‍රාහකයාට එකම මට්ටමේ ප්‍රතිශක්තිකරණ ප්‍රතිචාරයක් ජනනය කිරීම සඳහා එන්නත කුඩා මාත්‍රාවක් පමණක් අවශ්‍ය වීම බවයි.

එලෙසම මෙම උපාංගයට ප්‍රවාහනය සහ ගබඩා කිරීම පහසු සහ ලාභදායී වන ශීතකරණයක් අවශ්‍ය නොවේ. එය ස්වයං පාලනයක් සඳහා විභවයක් සහිතව භාවිතා කිරීමට පහසු වන පරිදි නිර්මාණය කර ඇත. පැච් එක (Patch ) වර්ග සෙන්ටිමීටර ප්‍රමාණයකින් යුක්ත වන අතර පියවි ඇසට නොපෙනෙන ලෙස ක්ෂුද්‍ර ප්‍රක්ෂේපන දහස් ගණනකින් ආවරණය වී ඇත.

එම අන්වීක්ෂීය කුහරවලට එන්නත සැකසීමෙන් ආලේප කර ඇති අතර සමේ පිටත තට්ටුවට විනිවිද යාමේ අරමුණින් සමට යටින් ඇති සෛල වලට එන්නත ලබා දිය හැකිය. සැලසුම තවමත් සංවර්ධනය වෙමින් පවතින අතර තවමත් අනුමත කර නොමැත. එහෙත් එහි ශක්‍යතාව තක්සේරු කිරීම සඳහා ඩොලර් මිලියන 1.12 ක අරමුදල් වෙන් කර ඇත.

(7News)

COMMENTS