වික්ටෝරියානු ප්‍රාන්තයේ කොරෝනා නීති ලිහිල් කිරීම කල් දැමීම සම්බන්ධයෙන් අගමැති Scott Morrison ගෙන් චෝදනාවක්! – AusLanka TV – Australian News for the Sri Lankan community

වික්ටෝරියානු ප්‍රාන්තයේ කොරෝනා නීති ලිහිල් කිරීම කල් දැමීම සම්බන්ධයෙන් අගමැති Scott Morrison ගෙන් චෝදනාවක්!

වික්ටෝරියානු ප්‍රාන්තයේ කොරෝනා නීති ලිහිල් කිරීම කල් දැමීම සම්බන්ධයෙන් අගමැති Scott Morrison ගෙන් චෝදනාවක්!

වික්ටෝරියානු ප්‍රාන්තයේ කොරෝනා නීති ලිහිල් කිරීම කල් දැමීම සම්බන්ධයෙන් අගමැති Scott Morrison ගෙන් චෝදනාවක්!

Prime Minister Scott Morrison slams Victorian Government’s decision to delay easing of restrictions!

COVID-19 සීමාවන් ලිහිල් කිරීම ප්‍රමාද කිරීමට වික්ටෝරියානු අගමැති Daniel Andrews රජය ගත් තීරණය “දැඩි බලාපොරොත්තු සුන්වීමක්” ලෙස අගමැති Scott Morrison, ෆෙඩරල් භාණ්ඩාගාරික Josh Frydenberg සහ සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය Greg Hunt චෝදනා කර තිබේ.

ඔවුන් කියා සිටියේ වික්ටෝරියා ප්‍රාන්තය දිගින් දිගටම ප්‍රාන්තය කොරෝනා නීතිවලින් ඉවත් නොවන්නේ වික්ටෝරියා රජයට තමන්ගේම මහජන සෞඛ්‍ය බලධාරීන් කෙරෙහි විශ්වාසයක් නොමැතිකම නිසා බවයි.

“යම් අවස්ථාවක දී, ඔබට අහිමි වී ඇති රැකියා නැවත ලබා ගැනීම සඳහා ඉදිරියට යා යුතු අතර ඔබේ මහජන සෞඛ්‍ය පද්ධති ක්‍රියාත්මක කළ යුතු අතර, නොහැකියාව හේතුවෙන් පීඩාවට පත්ව සිටින බොහෝ වික්ටෝරියානුවන්ගේ ජීවනෝපායන් සහ මනසේ මානසික පීඩාවන් ගෙන් බේරා ගත යුතුය.”යැයි ඇමතිවරුන්ගේ ඒකාබද්ධ ප්‍රකාශයක් පැවසීය.

“වික්ටෝරියා හි මහජන සෞඛ්‍ය පද්ධති අනාගතයේ පැතිර යන රෝග සමඟ කටයුතු කිරීමේ කාර්යය සඳහා භාරව සිටියි. ව්‍යාපාර වසා දැමීමට ගත් තීරණයෙන් ඇඟවෙන්නේ ඔවුන්ගේ පද්ධති නැවත විවෘත කිරීම සඳහා සහාය විය හැකි බවට රජය තුළ තවමත් ප්‍රමාණවත් විශ්වාසයක් නොමැති බවයි.” වැඩිදුරටත් ඔවුන් අදහස් දැක්වීය​.

වික්ටෝරියා හි අද දින වාර්තා වී ඇත්තේ නව COVID-19 රෝගීන් 7 ක් වන අතර, Andrews කියා සිටියේ, වික්ටෝරියාවේ උතුරු ප්‍රදේශයේ දැනට ව්‍යාප්ත වෙමින් පවතින කොරෝනා රැල්ලේ දැනට සිදුකෙරෙන පරීක්ෂණ 1000 ක ප්‍රතිඵ​ල බලධාරීන් විසින් දැකීමට පෙර රජය විසින් දැඩි සීමාවන් ලිහිල් නොකරන බවයි.

“අද අපි ඒවා ලබා ගන්නෙමු, බොහෝ විට හෙට ඒවායේ ප්‍රතිඵ​ල ලැබෙනු ඇත. දවස පුරා අමතර පරීක්ෂණ පවත්වනු ඇත,” Andrews සිය දිනපතා මාධ්‍ය සාකච්ඡාවේදී පැවසීය.

“මෙය පසුබෑමක් නොවේ. එය හුදෙක් බලා සිටීම හා දත්ත මගින් මෙහෙයවීම, විද්‍යාව විසින් මෙහෙයවනු ලැබේ.”

ෆෙඩරල් ඇමතිවරු එම ප්‍රකාශය විවේචනය කරමින් කියා සිටියේ වික්ටෝරියානුවන් විසින් රජයේ මහජන සෞඛ්‍ය බලධාරීන් විසින් පනවා ඇති අවශ්‍යතා සපුරාලීම සඳහා අවශ්‍ය සෑම දෙයක්ම කර ඇති බවයි.

“නත්තල් දිනය වන විට ඕස්ට්‍රේලියාව විවෘත කිරීමට ජාතික කැබිනට් මණ්ඩලයේ දී එකඟ වූ ජාතික රාමුව කෙරෙහි වික්ටෝරියා දක්වන කැපවීම පොදුරාජ්‍ය මණ්ඩලීය රජය සාදරයෙන් පිළිගනියි. බොහෝ වික්ටෝරියානු ව්‍යාපාර සහ ඔවුන්ගේ කම්කරුවන්ගේ අද නිවේදනය මඟින් අදහස් කරන්නේ ඔවුන්ට එය කළ නොහැකි වනු ඇති බවයි. දේශසීමා වසා දැමීම් මහජන සෞඛ්‍ය සාර්ථකත්වයේ දර්ශකයන් නොවේ. ඒවා ප්‍රතිවිරුද්ධයි.” ඇමතිවරුන්ගේ ඒකාබද්ධ ප්‍රකාශයේ සඳහන්.

වික්ටෝරියා ආසාදන අනුපාතය දැන් වික්ටෝරියානු රජයේ ඉලක්කයට වඩා දින 14 ක සාමාන්‍යය දිනකට රෝගීන් 5 කට වඩා අඩුය.

COMMENTS