ප්‍රථම වරට නවසීලන්ත පාර්ලිමේන්තුවට​ ශ්‍රී ලංකාවේ උපත ලද කාන්තාවක්! – AusLanka TV – Australian News for the Sri Lankan community

ප්‍රථම වරට නවසීලන්ත පාර්ලිමේන්තුවට​ ශ්‍රී ලංකාවේ උපත ලද කාන්තාවක්!

ප්‍රථම වරට නවසීලන්ත පාර්ලිමේන්තුවට​ ශ්‍රී ලංකාවේ උපත ලද කාන්තාවක්!

ප්‍රථම වරට නවසීලන්ත පාර්ලිමේන්තුවට​ ශ්‍රී ලංකාවේ උපත ලද කාන්තාවක්!

Vanushi Walters becomes first Sri Lanka born MP in New Zealand Parliament!

වයඹ දිග Auckland හි ඉහළ පන්තියේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී ධුරය (Upper Harbour MP) දිනා ගැනීමෙන් පසු Vanushi Walters (39) නවසීලන්තයේ පාර්ලිමේන්තුවේ ශ්‍රී ලංකාවේ උපත ලද පළමු ශ්‍රී ලාංකික සාමාජිකයා බවට පත්විය.

හිටපු තාක්ෂණික සමාගමේ ප්‍රධාන විධායක තනතුර දැරූ ජාතික අපේක්ෂක ක්‍රිකට් ක්‍රීඩක Jake Bezzantට​ එරෙහිව ඇය ප්‍රබල​ ජයග්‍රහණයක් ලබා ගත් අතර, Bezzant ඡන්ද 12,727 ක් ලබා ගන්නා විට Vanushi ඡන්ද 14,142 ක් ලබා ගත්තාය.

Vanushi වයස අවුරුදු පහේදී ශ්‍රී ලංකාවේ සිට නවසීලන්තයට ගොස් තිබුණි. ඇය නවසීලන්ත පුරවැසියෙක් වන අතර දරුවන් තිදෙනෙකුගේ මවකි. ඇය පාර්ලිමේන්තුවට පිවිසීමට පෙර මානව හිමිකම් නීතිඥයෙකු ලෙස සහ මානව හිමිකම් කොමිසමේ ජ්‍යෙෂ්ඨ කළමනාකරුවෙකු ලෙස සේවය කළාය​.

COMMENTS