උත්සව සමයට සමගාමීව ඔස්ට්‍රේලියානුවන් සයිබර් අපරාධවලට ගොදුරුවීමේ ඉහළයාමක්

උත්සව සමයට සමගාමීව අන්තර්ජාලය ඔස්සේ භාණ්ඩ හා සේවා මිලදී ගන්නා සෑම ඔස්ට්‍රේලියානුවන් පස් දෙනෙකුගෙන් දෙදෙනෙක් සයිබර් අපරාධ වලට ගොදුරුවන බව අනාවරණය වී තිබෙනවා.

සයිබර් ආරක්ෂණ පර්යේෂණ සංවිධාන දත්ත අනුව පෙනී යන්නේ පසුගිය උත්සව සමයේ අන්තර්ජාල වංචනික ක්‍රියාවන්ට හසුවු ප්‍රමාණය සියයට 37ක් වු අතර මෙවර එම අගයෙහි වැඩිවිමක් පෙන්නුම් කරන බවයි.

අන්තර්ජාලය ඔස්සේ සාපු සවාරි යන්නන්ගෙන් වැඩි පිරිසක් මෙලෙස වංචනික ක්‍රියාවන්ට හසුවීම බරපතල තත්වයක් වන අතර අදාළ භාණ්ඩ හා සේවා මිලදීගැනීට පෙර එහි විශ්වාසදායිතාව පිළිබඳ අවධාණයෙන් පසුවන ලෙස පාරිභෝගිකයින්ට අනතුරු අගවා තිබෙනවා.

විශාල වට්ටම් සහ දිමනා ලබා දෙන මුවාවෙන් ව්‍යාජ වෙබ් අඩවි ඔස්සේ පාරිභෝගිකයින් වංචනික ක්‍රියා සඳහා පොළඹවා ගැනීමක් සිදු කර ඇති අතර එහි ව්‍යාජභාවය හඳුනා ගැනීමට නොහැකි වන අයුරින් අදාළ වෙබ් අඩවි නිර්මාණය කර තිබිම ද විශේෂත්වයක්.

අනන්‍යතාව තහවුරු නොවන ඊමේල් සහ කෙටි පණිවුඩ වෙත පිවිසීමෙන් වලකින ලෙස පාරිභෝගිකයින්ට උපදෙස් දෙන අතර විශ්වාසදායක වෙබ් අඩවි සමග ගණුදෙනු කිරීමට වඩාත් සුදුසු බවයි සයිබර් ආරක්ෂණ පර්යේෂණ ආයතනය අවධාරණය කර ඇත්තේ.

වසරේ ගතවු මුල් මාස 10 තුළ අන්තර්ජාල වංචනික ක්‍රියාවන්ට හසුවීම හේතුවෙන් ඔස්ට්‍රේලියානුවන්ට අහිමි වූ මුදල ඩොලර් මිලියන 429ක් වන අතර ඉන් ඩොලර් මිලියන 92ක්ම ව්‍යාජ වෙළඳනාමල බඳවා ගැනීම් හා ව්‍යාජ වෙබ් අඩවි මගින් සිදුවු අපරාධ බව සඳහන්.

පිහියකින් සන්න්ධ වූ මෙල්බන් කාන්තාවට පොලිසියෙන් වෙඩි

මෙල්බර්න් තෝන්බරි ප්‍රදේශයේදී පිහියකින් සන්නද්ධව සිටි කාන්තාවකට පොලිසිය කළ වෙඩි තැබීමකින් ඇය තුවාල ලබා රෝහල් ගත කර තිබෙනවා.

Read More »

පිහි අපරාධ පාසල්වලටත් පැතිරෙයි?

බටහිර ඕස්ට්‍රේලියාවේ ගෝල්ඩ්ෆීල්ඩ්ස්හි (Goldfields) පාසලකදී සිසුවෙක් විසින් පිහියක් පෙන්වා තවත් සිසුවෙකුට තර්ජනය කිරීමේ සිදුවීමක් සම්බන්ධයෙන් බටහිර ඔස්ට්‍රේලියා අධ්‍යාපන දෙපාර්තමේන්තුවේ ප්‍රතිචාර පිළිබඳ දෙමාපියන් කනස්සල්ල පළ කර තිබෙනවා.

Read More »

මෙල්බන් සුපිරි වෙළඳසැල් කොල්ලයේ තවත් තොරතුරු එළියට

මෙල්බර්න් නගරයේ සුපිරි වෙළඳසැල් හතරකට තියුණු ආයුධ සහිතව කඩා වැදුණු සන්නද්ධ කණ්ඩායම හඳුනාගෙන ඇති අතර අත්අඩංගුවට ගැනීමට සූදානම් බව පොලිසිය පවසනවා.

Read More »

ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම සමාව ඉල්ලයි

ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් කණ්ඩායම සමස්ත ක්‍රීඩා ලෝලීන්ගෙන් මෙන්නම රටෙන්ම සමාව ඉල්ලන බව ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් කණ්ඩායමේ සුපිරි ක්‍රිකට් ක්‍රීඩක ඇන්ජලෝ මැතිව්ස් පවසනවා.

Read More »

උපන් දිනය පෙනි පෙනී “සිඩ්නි” ගුවන් යානයේදී මියයයි

චිකාගෝ වෙත ගමන් කරමින් තිබූ ගිය ස්කයිවෙස්ට් ගුවන් යානයකදී අට හැවිරිදි දැරියක් හදිසියේ මිය යාම පිළිබඳ පරීක්ෂණයක් ආරම්භ වී තිබෙනවා.

Read More »

ස්කොට්ලන්තයට එරෙහි තරගයෙන් ඔස්ට්‍රේලියාවට තියුණු ජයක්

පන්දුවාර 20 ලෝක කුසලාන ක්‍රිකට් තරගාවලියේ ස්කොට්ලන්තය සමග අද පැවති තරගයෙන් කඩුලු 5ක ජයක් ලබා ගැනීමට ඔස්ට්‍රේලියා කණ්ඩායම අද සමත්වුණා. තරගයේ කාසියේ වාසිය දිනු ඔස්ට්‍රේලියාවේ ආරාධනය මත පළමුවෙන් පන්දුවට පහරදුන් ස්කොට්ලන්ත කණ්ඩායම නියමිත පන්දුවාර 20 අවසානයේ කඩුලු 5ක් දැවී ලකුණු 180ක් රැස් කළා. පන්දු යැවීමේදී ග්ලේන් මැක්ස්වෙල් කඩුලු 2ක් බිඳහෙලුවා. පිළිතුරු ඉනිම වෙනුවෙන් පන්දුවට පහරදුන් ඔස්ට්‍රේලියාව පන්දුවාර 19යි පන්දු 4ක් අවසානයේ කඩුලු 5ක් දැවී ජයග්‍රාහී ඉලක්කය පසු කළා. Travis Head ලකුණු 68ක් ලබා ගත්තා. මේ

Read More »