වික්ටෝරියාහි  මුඛ ආවරණ  නීති රීති තවදුරටත් ලිහිල් කිරීමට පියවර!

වික්ටෝරියාහි  මුඛ ආවරණ  නීති රීති තවදුරටත් ලිහිල් කිරීමට පියවර!

නව කොරෝනා වයිරස් ආසාදන නොමැතිව දින 36 ක්  වාර්තා වීමෙන් පසු වික්ටෝරියා හි  නීති රීති ලිහිල් කරනු ඇත. ප්‍රධාන සෞඛ්‍ය නිලධාරි Brett Sutton පවසා ඇත්තේ එළබෙන ඉරිදා සිට රජය “COVID සාමාන්‍ය” මට්ටමේ සීමාවන් කරා ගමන් කිරීම ආරක්ෂිත බවයි.

රජයේ මුල් කොරෝනා මාර්ග සිතියම යටතේ, “COVID normal” යන්නෙන් අදහස් කරන්නේ ප්‍රජා ක්‍රීඩා, ආගන්තුක සත්කාරක ස්ථාන, රැස්වීම් සහ නිවසට පැමිණෙන අමුත්තන්ට ඇති සීමාවන් අවසන් වීමයි. මහාචාර්ය Sutton පැවසුවේ වික්ටෝරියා අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ ඉරිදා දින  ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවට පෙර බලධාරීන් තවමත් තොරතුරු අධ්‍යනය  කරමින් සිටින නමුත් මුඛ ආවරණ  පිළිබඳ ස්ථිර උපදෙස්, ගෘහස්ථ සැකසුම් වල පැළඳිය යුතු බවට ඇති නීති වෙනස් වන බවයි.

“නමුත් මුඛ ආවරණ  පැළඳීම සඳහා වන නිර්දේශය ඕස්ට්‍රේලියාව පුරා තවමත් පවතී. එය ඕස්ට්‍රේලියාවේ සිටින අප සැමට එක්තරා ආකාරයක රක්ෂණයක්. ” ලෙස ඔහු වැඩිදුරටත් ප්‍රකාශ කර ඇත. රජයේ නවීකරණය කරන ලද හෝටල් නිරෝධායන වැඩසටහන නැවත ආරම්භ වන විට සඳුදා දින  කොළඹ, දෝහා, හොංකොං සහ සිංගප්පූරුව වෙතින් ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් පහක් මෙල්බර්න් ගුවන් තොටුපළට ගොඩබසිනු ඇත.

එලෙසම අනිවාර්ය දින 14 සඳහා වූ  නිරෝධායනය සඳහා ගාස්තු  අය කිරීම පිලිබඳ  නීති සම්පාදනය කරන බව රජය සිකුරාදා නිවේදනය කළේය. ඒ අනුව වැඩිහිටියෙකු සඳහා ඩොලර් 3000 ක්ද , කාමරයක අතිරේක වැඩිහිටියෙකු සඳහා ඩොලර් 1000 ක්ද  සහ වයස අවුරුදු 3 ත් 18 ත් අතර ළමුන් සඳහා ඩොලර් 500 බැගින්ද  ගාස්තු නියම කෙරේ. අවුරුදු තුනට අඩු ළමයින් සඳහා කිසිදු ගාස්තුවක් අය නොකෙරේ.

(7News)

වයස 35 ඉක්මවූ පශ්චාත් උපාධි අපේක්ෂකයින්ට ෆෙඩරල් රජයෙන් උපදෙසක්

ටෙම්පරි ග්‍රැජුඒට් වීසා (Temporary Gratuate visa) කාණ්ඩය යටතේ පැනවූ නව සීමා හේතුවෙන් ඔස්ට්‍රේලියාවට පැමිණීමට නොහැකි වන ජාත්‍යන්තර සිසුන්ට වෙනත් සුදුසු වීසා කාණ්ඩයක් තෝරාගන්නා ලෙස ෆෙඩරල් රජය උපදෙස් ලබාදී තිබෙනවා.

Read More »

ඩොලර් 100 නෝට්ටුව ගැන ජනතාවට දැනුම්දීමක්

විදෙස් රටකදී ඔස්ට්‍රේලියානු ඩොලර් 100 නෝට්ටුවක් මාරු කිරීමට යාමේදී සිදු වූ අපහසුතාවක් පිළිබඳ ඔස්ට්‍රේලියා සංචාරකයෙකු විසින් ජනතාවට දැනුම්දීමක් සිදුකර තිබෙනවා.

Read More »

මෙල්බන් බලා ආ ගුවන් යානයක කලබලයක් නිසා හදිසි ගොඩබැස්වීමක්

පර්ත් සිට මෙල්බර්න් දක්වා පියාසර කරමින් තිබූ වර්ජින් සමාගමේ යානයක් මගියෙකුගේ කලහකාරී හැසිරීමක් හේතුවෙන් නැවත පර්ත් වෙත හදිසි ගොඩබැස් වීමක් සිදු කර තිබෙනවා.

Read More »

සිඩ්නි Cooks ගං ඉවුරේ දරු ප්‍රසූතියක් කළ මව සොයා මෙහෙයුම්

සිඩ්නිහි කුක්ස් ගං ඉවුරේදී කාන්තාවක් දරු ප්‍රසූතියක් සිදු කර ඇති බවට සාක්ෂි හමුවීම හේතුවෙන් පොලිසිය විශේෂ විමර්ශනයක් ආරම්භ කර තිබෙනවා.

Read More »

බටහිර ඔස්ට්‍රේලියාවේ ගිනි අවි සම්බන්ධ නීති දැඩි කිරීමට පියවර

පසුගියදා පර්ත්හි සිදුවූ වෙඩි තැබීමකින් මවක් සහ ඇයගේ දියණිය ඝාතනයෙන් පසු ගිනි අවි සම්බන්ධ නීති දැඩි කරන බවට බටහිර ඔස්ට්‍රේලියානු අගමැති රොජර් කුක් පොරොන්දු වී තිබෙනවා.

Read More »