Telstra සමාගමට​ ඩොලර් මිලියන 50 ක දැවැන්ත දඩ මුදලක්..

Telstra සමාගමට​ ඩොලර් මිලියන 50 ක දැවැන්ත දඩ මුදලක්..

Telstra could be fined a massive $50 million.. 

අවදානමට ලක්විය හැකි දේශීය  ගනුදෙනුකරුවන්ට ඔවුන් තේරුම් නොගත් සහ දරාගත නොහැකි ජංගම දුරකථන කොන්ත්‍රාත්තු වලට අත්සන් කිරීමෙන් ටෙල්ස්ට්‍රාට ඩොලර් මිලියන 50 ක දැවැන්ත දඩ මුදලක් නියම කළ හැකිය.

ඕස්ට්‍රේලියානු පාරිභෝගික නීතිය යටතේ පැනවූ දෙවන ඉහළම දඩ මුදල ලෙස  තරඟය සහ පාරිභෝගික නිරීක්ෂණ කණ්ඩායම බ්‍රහස්පතින්දා විදුලි සංදේශ දැවැන්තයාට එරෙහිව නීතිමය පියවර ගෙන තිබේ. දිවයින පුරා වෙළඳසැල් පහක විකුණුම් කාර්ය මණ්ඩලය 2016 ජනවාරි සිට 2018 අගෝස්තු දක්වා කාලය තුළ දේශීය ගනුදෙනුකරුවන් 108 දෙනෙකු පසු ගෙවුම් ජංගම කොන්ත්‍රාත්තු සඳහා අත්සන් කර ඇත.

බොහෝ දෙනෙක් ඉංග්‍රීසි දෙවන හෝ තෙවන භාෂාවක් ලෙස කථා කළ අතර කොන්ත්‍රාත්තු අවබෝධ කර ගැනීමේ දුෂ්කරතා ඇති බව ඕස්ට්‍රේලියානු තරඟ සහ පාරිභෝගික කොමිසම පවසයි. බොහෝ ගනුදෙනුකරුවන් රැකියා විරහිත වූ අතර ඔවුන්ගේ මූලික ආදායම් මාර්ගය ලෙස රජයේ ප්‍රතිලාභ හෝ විශ්‍රාම වැටුප් මත යැපුණි.

මෙම නඩුව මගින් මෙම දේශීය  පාරිභෝගිකයින්ගේ සමාජ, භාෂාව, සාක්ෂරතාවය සහ සංස්කෘතික දුර්වලතා ප්‍රයෝජනයට ගත් ක්‍රියාමාර්ග රැසක්  හෙළිදරව් වූ බව  ACCC සභාපති රොඩ් සිම්ස් පැවසීය. සෑම පාරිභෝගිකයෙකුම සාමාන්‍යයෙන් ඩොලර් 7400 ක් ණයයි. එක් පුද්ගලයෙකු ඩොලර් 19,000 කට වඩා වැඩි ණය ප්‍රමාණයක් අවසන් කර ඇති අතර, එක් අයෙකු ගෙවීම් අතපසු වුවහොත් සිරගෙට යාම ගැන සැලකිලිමත් වූ අතර තවත් අයෙකුට ඔවුන්ගේ අතිරික්ත ඉතුරුම් සඳහා බිල්පත ලබා ගැනීමට සිදුවිය.

කාලයාගේ ඇවෑමෙන් ටෙල්ස්ට්‍රා බලපත්‍රලත් වෙළඳසැල්වල විකුණුම් කාර්ය මණ්ඩලය විසින් සිදුකල නුසුදුසු ක්‍රියාකාරකම්  පිළිබඳව වැඩි වැඩියෙන් දැනුවත් වුවද, එය නැවැත්වීමට තරම් ඉක්මණින් ක්‍රියා කිරීමට එය අසමත් විය, සිම්ස් මහතා පැවසීය. මෙම භාවිතයන් අඛණ්ඩව සිදු වූ අතර දේශීය පාරිභෝගිකයින්ට තවදුරටත් බරපතල හා වළක්වා ගත හැකි මූල්‍ය දුෂ්කරතා ඇති කළේය.

ටෙල්ස්ට්‍රා ඕස්ට්‍රේලියානු පාරිභෝගික නීතිය උල්ලංඝණය කර ඇති බවත් උතුරු දේශසීමාව, දකුණු ඕස්ට්‍රේලියාව සහ බටහිර ඕස්ට්‍රේලියාව තුල වෙළඳසැල්වල විකුණුම් කාර්ය මණ්ඩලය “එකඟතාවයකින් තොරව” කටයුතු කර ඇති බවත් පිළිගෙන තිබේ. සමහර අවස්ථාවල විකුණුම් කාර්ය මණ්ඩලය මූල්‍ය අවදානම් පිළිබඳව නිසි පැහැදිලි කිරීමක් ලබා නොදුන් අතර සමහර නිෂ්පාදන නොමිලේ යැයි බොරු කීහ.

ගනුදෙනුකරුවන්ට කොන්ත්‍රාත්තු සඳහා සුදුසුකම් ලැබෙනු ඇති බවට සහතික කිරීම සඳහා කාර්ය මණ්ඩලය ව්‍යාජ ණය තක්සේරු කිරීම් සිදු කළ අතර, ඒ සියල්ල අත්සන් කළේ ඔවුන් වෙළඳසැල් වෙත ගිය දිනයේ ය. ටෙල්ස්ට්‍රා විසින් කාර්ය මණ්ඩලය අසාධාරණ විකුණුම් උපක්‍රම භාවිතා කර ඇති අතර සැලකිය යුතු තරම් ශක්තිමත් කේවල් කිරීමේ ස්ථානයක වාසිය ලබා ගෙන තිබේ.

ඩොලර් මිලියන 50 ක දඩ මුදල් සඳහා සහය දැක්වීම සඳහා එකඟතා නියෝග සහ ඒකාබද්ධ ෆෙඩරල් උසාවි ඉදිරිපත් කිරීමට සමාගම එකඟ වී ඇත. ඕස්ට්‍රේලියාවේ විශාලතම විදුලි සංදේශ සැපයුම්කරු ලෙස ටෙල්ස්ට්‍රා යහපත්  ව්‍යාපාරික හැසිරීම් සඳහා ප්‍රජා අපේක්ෂාවන් සපුරාලීමට පැහැදිලිවම අසමත් වී ඇතයි  සිම්ස් මහතා තවදුරටත්  පැවසීය.

(7News) 

නවසීලන්තයේ කාය වර්ධන තරගාවලියකින් ශ්‍රී ලාංකික තරුණයෙකුට රන් පදක්කම් 3ක්

නවසීලන්තයේ පැවති කාය වර්ධන තරගාවලියකින් එරට සිටින ශ්‍රී ලාංකික තරුණයෙක් වන සුලාර ධනුක මාලිංග පදක්කම් රැසක් දිනාගෙන තිබෙනවා.

Read More »

ශ්‍රී ලාංකික ලේඛිකාවකගේ යුද්ධය ගැන කෘතියකට ජාත්‍යන්තර සම්මානයක්

ශ්‍රී ලාංකේය ලේඛිකාවක් වන V. V. ගනේෂානන්දන් විසින් රචිත Brotherless Night නවකතාව සඳහා 2024 වසරේ Carol Shields ත්‍යාගය දිනා ගැනීමට සමත්ව තිබෙනවා.

Read More »

පැපුවා නිව්ගිනි රාජ්‍යයේ නාය යෑමෙන් ජීවිත 300ක් අහිමි වෙයි?

පැපුවා නිව්ගිනියාවේ එන්ගා පළාතේ ගම්මාන කිහිපයක සිදු වූ නාය යාමෙන් පුද්ගලයන් 300කට වැඩි පිරිසක් සුන්බුන් අතර සිරවී ඇතැයි විශ්වාස කෙරෙන බව සහන කණ්ඩායම් පවසනවා.

Read More »