ඕස්ට්‍රේලියානුවන් මිලියන ගණනකට කොරෝනා ආධාරක මුදල් අහිමි වන ලකුණු ..

ඕස්ට්‍රේලියානුවන් මිලියන ගණනකට කොරෝනා ආධාරක මුදල් අහිමි වන ලකුණු ..

Time running out for millions of Australians to ensure they’re eligible for $250 COVID cash payment.

ඉදිරි දින දෙක තුළ ඕස්ට්‍රේලියානුවන් මිලියන ගණනක් ඔවුන්ගේ සුදුසුකම් සම්පුර්ණ නොකරන්නේනම්  කොරෝනා  වයිරස් ආධාරක ගෙවීම් වලින් ඩොලර් 250 ක් අහිමි විය හැකිය. වසංගතයෙන් වැඩිපුරම බලපෑමට ලක්වූ ඕස්ට්‍රේලියානුවන් මිලියන 5.1 ක් සඳහා ෆෙඩරල් අයවැයට අනුව  ඩොලර් 500 සහ  ඩොලර් 250 ලෙස ගෙවීම් දෙකකට බෙදා ඇත.

ඔවුන් අතර විශ්‍රාමිකයන් සහ ස්වයං අරමුදල් විශ්‍රාමිකයන් මෙන්ම ආබාධ සහිත පුද්ගලයින්, ඔවුන්ගේ රැකබලා ගන්නන් සහ අඩු ආදායම්ලාභී පවුල් ද වෙති. මේ සඳහා පවුල් බදු ප්‍රතිලාභ ගෙවීම් හෝ ද්විත්ව විශ්‍රාම වැටුප ලබන ඕස්ට්‍රේලියානුවන් සහ පොදුරාජ්‍ය මණ්ඩලීය ජ්‍යෙෂ්ඨ  සෞඛ්‍ය කාඩ්පතක් ඇති අය සුදුසුකම් ලබයි.

එහෙත් ලබන සතියේ බෙදා හැරීමට නියමිත පළමු ඩොලර් 250 මුදල් ලබා ගැනීම සඳහා ඕස්ට්‍රේලියානුවන්ට සුදුසුකම් සපුරාගැනීමට කාලය අඩු වේ. Service Australia  පැවසුවේ ඕස්ට්‍රේලියානුවන්ට ඔවුන්ගේ සුදුසුකම් සම්පුර්ණ කිරීමේ අවසන් දිනය  නොවැම්බර් 27 බවයි. මෙම සතිය අවසාන වන විට නිර්ණායකයන් පුරවා නොමැති නම්, ඕස්ට්‍රේලියානුවන්ට ඔවුන්ගේ පළමු ඩොලර් 250 ගෙවීම ලැබිය නොහැකි අතර එය ක්‍රමානුකූලව නොවැම්බර් 30 සිට ගෙවනු ලැබේ.

අපගේ සමාජ ආරක්ෂණ පද්ධතියේ ඉලක්කගත, තාවකාලික මුලපිරීම් තුළින් වැඩිහිටි ඕස්ට්‍රේලියානුවන්ට, පවුල්වලට සහ තරුණයින්ට දැන් අපට වඩාත් ප්‍රායෝගික සහාය ලබා දිය හැකියි  යනුවෙන් ගෙවීම් නිවේදනය කිරීමෙන් පසුව පවුල් හා සමාජ සේවා අමාත්‍ය  රුස්ටන් පැවසීය.

වයස්ගත විශ්‍රාමිකයන් මිලියන 2.5 කට වැඩි පිරිසකට, ස්වයං අරමුදල් සහිත විශ්‍රාමිකයන් 400,000 කට පමණ ආබාධිත සහ රැකබලා ගන්නන් මිලියනයකට වඩා වැඩි පිරිසකට සහ අඩු ආදායම්ලාභී පවුල් 760,000 කට මෙම ගෙවීම් සිදු කෙරේ.

(7News)

ඉලොන් මස්ක්ට බලපෑම් නොකර අධිකරණයට යාමට ඔස්ට්‍රේලියාව සූදානමින්

සිඩ්නි දේවස්ථානයක සිදු වූ පිහි ප්‍රහාරයට සම්බන්ධ වීඩියෝ ඉවත් කරන්නැයි කළ ඉල්ලීම ප්‍රතික්ෂේප කිරීමෙන් පසු ඉලොන් මස්ක් වෙත තවදුරටත් බලපෑම් කිරීමට නොයන බව ඔස්ට්‍රේලියා රජය ප්‍රකාශයට පත් කර තිබෙනවා.

Read More »

ඔස්ට්‍රේලියාවේ පුරප්පාඩු පිරවීමට ගුරු උපාධි අපේක්ෂකයින්ට ඩොලර් 40000ක ශිෂ්‍යත්ව

රට පුරා පවතින ගුරු පුරප්පාඩු පිරවීමේ අරමුණින් ගුරු උපාධි අපේක්ෂකයින් සදහා ඩොලර් 40000ක ශිෂ්‍යත්ව ලබා දීමට ෆෙඩරල් රජය පියවර ගෙන තිබෙනවා.

Read More »

ඔස්ට්‍රේලියාවේ ඉල්ලීමක් ට්විටර් ප්‍රතික්ෂේප කරයි

සිඩ්නි දේවස්ථානයකදී සිදු වූ පිහි ඇනුම සම්බන්ධ වීඩියෝ සමාජ මාධ්‍ය ඔස්සේ හුවමාරු විම වැළැක්වීමට කටයුතු කරන ලෙසට බලධාරීන් ට්විටර් ඇතුලු සමාජ මාධ්‍ය ප්‍රධානීන්ගෙන් ඔස්ට්‍රේලියා ඊ සේෆ්ටි කොමසාරිස්වරයා ඉල්ලීමක් කර තිබෙනවා.

Read More »

රෝගියෙකුට කොවිඩ් ආසාදිතව සිටි දීර්ඝතම කාලය වාර්තා වෙයි

කොවිඩ් වෛරසය ආසාධනය වී දින 613ක්, එනම් වසරකුත් මාස 8ක පමණ කාලයක් ගතවී ඇතත් සුවය නොලැබූ පුද්ගලයෙක් පිළිබඳ නෙදර්ලන්තයෙන් වාර්තාවී තිබෙනවා.

Read More »

ඊශ්‍රායලයට උපරිම මට්ටමින් ප්‍රතිචාර දක්වන්න ඉරානයෙන් සැලසුම්

ගැටුම් නතර කර සන්සුන් වන ලෙසට ලෝකයම ඉල්ලා සිටින අවස්ථාවක ඊශ්‍රායලය ඊට එරෙහිව ක්‍රියා කළහොත් තම උපරිම මට්ටමින් ප්‍රතිචාර දක්වන බව ඉරානය අවධාරණය කරනවා.

Read More »