ඕස්ට්‍රේලියානු වීසා බලපත්‍ර අයදුම්පත් ගාස්තු වලින් නිදහස් කිරීම් (waive)  සහ ආපසු ගෙවීම් (refund) පිළිබඳ​ නවතම විධිවිධාන​

ඕස්ට්‍රේලියානු වීසා බලපත්‍ර අයදුම්පත් ගාස්තු වලින් නිදහස් කිරීම් (waive)  සහ ආපසු ගෙවීම් (refund) පිළිබඳ​ නවතම විධිවිධාන​

Home Affairs releases provisions on Refunds of Visa Application Charges

වීසා බලපත්‍ර අයදුම්පත් ගාස්තු වලින් නිදහස් කිරීම් (waive)  සහ ආපසු ගෙවිය (refund) හැකි අවස්ථා පිළිබඳ තොරතුරු ස්වදේශ කටයුතු දෙපාර්තමේන්තුව විසින් නිකුත් කර තිබේ. පහත දැක්වෙන්නේ එම​ විධිවිධාන මගින් ආවරණය වන විශේෂිත වීසා උප පංතිවල සාරාංශයකි:

309 අනාගත විවාහ වීසා උප පංතිය (Prospective Marriage visa – Subclass 309)

COVID-19 සංචාර​ තහනම නිසා අයදුම්කරුවෙකුට අපේක්ෂිත විවාහ වීසා බලපත්‍රයක් ලබා දී ඇති නමුත් ඕස්ට්‍රේලියාවට ඇතුළුවීමට නොහැකි වූ විට, මෙම සංචාරකයින්ට​ VAC මුදල් ආපසු ලබා ගැනීම සඳහා සුදුසුකම් ලැබිය හැකිය.

සංචාරක සීමාවන් ඉවත් කළ පසු, හිටපු වීසා බලපත්‍රලාභීන්ට ඕස්ට්‍රේලියාවට පැමිණීමට වෙනත් වීසා බලපත්‍රයක් සඳහා අයදුම් කිරීමට මෙම​ මුදල් ආපසු ගෙවීම් උපකාරී වේ. මෙම අයදුම්පත් සඳහා ප්‍රමුඛතාවය ලබා දෙනු ඇති නමුත් අයදුම්පත් සඳහා සැකසුම් කාලය රඳා පවතින්නේ වීසා බලපත්‍රය සඳහා වන සියලුම අවශ්‍යතා සපුරාලන්නේද යන්න මතය.

තාවකාලික වීසා හිමියන්  (Temporary workers)

තාවකාලික වීසා හිමියන් සඳහා මුදල් ආපසු ලබා ගත හැක්කේ සීමිත ප්‍රමාණයකටය​. 2020 මාර්තු 20 ට පෙර වීසා බලපත්‍රයක් ලබා දී ඇති පැසිෆික් කම්කරු යෝජනා ක්‍රමයේ හෝ සෘතුමය සේවක වැඩ සටහනේ සාමාජිකයින්ට COVID-19 සංචාරක සීමාවන් නිසා ඕස්ට්‍රේලියාවට ඒමට නොහැකි වූ අයට VAC ආපසු ගෙවනු ලැබේ.

COVID-19 සංචාරක සීමාවන් නිසා ඔබට තාවකාලික වැඩ (නිපුණ) වීසා බලපත්‍රයක් ලබා දී ඇති නමුත් ඔබට ඕස්ට්‍රේලියාවට ඇතුළුවීමට නොහැකි වී ඇත්නම් එම අයදුම්කරුවන්ට අනාගත වීසා බලපත්‍ර අයදුම්පත්‍රයක් සඳහා VAC නිදහස් කිරීමක් ලබා ගත හැකිය.

වැඩ කරන නිවාඩු සාදන්නන් (Working Holiday Makers)

වැඩ කරන නිවාඩු වීසා බලපත්‍රයක් ලබා දී ඇති අයට, අනාගත අයදුම්පතක් හෝ ආපසු ගෙවීමක් සඳහා VAC නිදහස් කිරීමක් ලබා ගත හැකිය. සංචාරක සීමාවන් නිසා අයදුම්කරුවෙකුට ඕස්ට්‍රේලියාවට ඒමට නොහැකි වූයේ නම් හෝ COVID-19 හේතුවෙන් ඕස්ට්‍රේලියාවෙන් පිටත්ව යාමට සිදු වූයේ නම් VAC නිදහස් කිරීමට​ තවත් අයදුම්පතක් සඳහා ඉල්ලුම් කරනු ඇත.

අමුත්තන් (Visitors)

2020 මාර්තු 20 වන දින COVID-19 ගමන් තහනම ක්‍රියාත්මක කිරීමෙන් පසු ඕස්ට්‍රේලියාවෙන් පිටත සිටියදී වීසා බලපත්‍ර කල් ඉකුත් වූ අමුත්තන්ගේ (සංචාරක) වීසා බලපත්‍රලාභීන් සඳහා VAC නිදහස් කිරීමක් ලබා ගත හැකිය.

සම්පූර්ණ විස්තර සඳහා, පිවිසෙන්න:

https://covid19.homeaffairs.gov.au/refunds-and-waivers-visa-application-charges#:~:text=Summary%20of%20VAC%20refund%2C%20waiver%20and%20visa%20extension%20measures,-Visa%20category%20and&text=Refund%20of%20VAC%20for%20impacted,closure%20on%2020%20March%202020.&text=Waiver%20of%20VAC%20for%20WHM,departed%20due%20to%20COVID%2D19

විදෙස් රටක අතරමං වූ ඔස්ට්‍රේලියානුවන් රැගෙන එන්න රජයෙන් සැලසුමක්

නිව් කැලිඩෝනියාවේ අර්බුධකාරී වාතාවරණය හේතුවෙන් අතරමංව සිටින ඔස්ට්‍රේලියානුවන් මව් රටට ගෙන ඒමට රජය විශේෂ වැඩසටහනක් ආරම්භ කර තිබෙනවා.

Read More »

විරෝධතාකරුවන් පිරිසක් අදත් මෙල්බන්වල කලබලයක් කරන්න සූදානම් බවට තොරතුරු

පලස්තීන හිතවාදී ආධාරකරුවන් මෙල්බන්හි වික්ටෝරියානු කම්කරු පක්ෂ සමුළුවට බලහත්කාරයෙන් කඩා වැදීමෙන් පසු දෙවන දිනටත් විරෝධතා ව්‍යාපාරයක් ආරම්භ කිරීමේ සැලසුමක් ඇතැයි වාර්තා වනවා.

Read More »

ඔස්ට්‍රේලියාවේ තරුණ කණ්ඩායම් අවදානමක

ත්‍රස්තවාදී කණ්ඩායම්වලට සාමාජිකයන් බඳවා ගන්නන් විසින් ඔස්ට්‍රේලියානු තරුණයන් රැඩිකල් මතවාදවලට හුරු කරන ආකාරය පිළිබඳ ත්‍රස්ත විරෝධී විශේෂඥයෙකු අනතුරු අඟවා තිබෙනවා.

Read More »

වික්ටෝරියා ප්‍රාන්තයට අලුත් නීතියක් ගේන්න අගමැතිනිය සූදානමින්

සිල්ලර වෙළඳසල්, ආගන්තුක සත්කාර හෝ ප්‍රවාහනය වැනි සේවාවන් ලබා ගන්නා ගනුදෙනුකරුවන් විසින් එම සේවාවන් ලබාදෙන සේවකයින් හිංසනයට පත් කිරීමේ සිදුවීම්වලට එරෙහිව නව නීති හඳුන්වා දීමට වික්ටෝරියානු රජය සැලසුම් කර තිබෙනවා.

Read More »